Nosis yra nuolat veikiama neigiamų veiksnių visus metus: tiek žiemą ir rudenį, kai šalta ir puola peršalimas, tiek pavasarį ir vasarą, kai prasideda žiedadulkių sezonas. Taip pat mūsų nosiai nemenkas išbandymas yra ir sausas oras (oro kondicionavimas), oro užterštumas, dirginančios medžiagos (mašinos, rūkymas) bei peršalimo, sinusito ar alerginio rinito gydymas priemonėmis, kurios gali išsausinti nosies gleivinę (vazokonstriktoriai, kortikosteroidai).

kid wiping or cleaning nose with tissue isolated on whiteNosis – apsauginis barjeras, todėl svarbu ja rūpintis.

Nosies purškalas su jūros vandens tirpalu:

  • palengvina nosies išpūtimą ir padeda pašalinti dėl uždegimo atsiradusi sekretą;
  • padeda saugotis nuo pakartotinių infekcijų, po sinusito, peršalimo;
  • padeda lengviau kvėpuoti.

Kai dėl neigiamų veiksnių ar lėtinių kvėpavimo takų negalavimų (sinusito, astmos, alergijų) susilpnėja nosies gleivinės funkcijos, nosies vidus tampa sudirgęs, išsausėja, atsiranda niežulys ir gali pradėti formuotis šašai. Kvėpavimas pasidaro skausmingas, o nosies gleivinė praranda savo apsaugines funkcijas. Būtina ją greitai sudrėkinti ir sudaryti tinkamas sąlygas gijimui.

SVARBUS VAIKAMS

Rinofaringitas – labiausiai paplitusi infekcinė liga vaikų tarpe ir dažnai pirma priežastis apsilankyti pas pediatrą.

  • Naujagimiai dar negali patys išsipūsti nosies ir kvėpuoja tik per nosį iki 6 mėnesių, todėl kūdikio nosies valymas yra svarbus jo sveikatai.
  • Vaikų iki 4 metų imuninė sistema dar nėra visiškai susiformavusi, dėl to jie gali greičiau susirgti virusinėmis ligomis. 2 metų kūdikiai gali sirgti peršalimu net 10 kartų per metus. Laimei, šis skaičius sumažėja vaikams augant.

Šaltiniai:

Antibiotherapy by general route of administration in standard practice: acute rhinopharyngitis. AFSSAPS January 1999

http://www.mayoclinic.com/health/common-cold-in-babies/DS01106