Alergija žiedadulkėms

KAS YRA ŽIEDADULKĖS?

Abflug / Flugschirme der Pustblume beim Start

Žiedadulkės – reprodukcinės žydinčių augalų mikroskopinės dalelės, kurias gamina kuokelis ir kurios išsklaidomos į orą, miltelių pavidalu, per augalų žydėjimą.

  • Pavasaris – varpinių augalų augimo metas. Tai yra didelė žolinių, varpas išauginančių augalų grupė, kuriai priklauso vejos žolė, šienas ar javų laukas.
  • Nuo pavasario, vasaros ir iki rudens pradžios yra ilgasis atsparių žolinių augalų, (apie 50 tūkst. rūšių), apsidulkinimo metas. Kai kurie yr kultūriniai augalai, bet dauguma yra laukiniai. Jie žydi vienur ir kitur, kaimuose ir miestuose. Jie dažnai vadinami „piktžolėmis“, kai auga javuose, soduose, vejose ir kitose vietovėse.

Kiekvienos rūšies augalų apsidulkinimas priklauso nuo geografinių ir oro sąlygų. Žiedadulkės, kurios atsirado lauke, gali būti ir vėjo atpučiamos į namus ar kitas uždaras patalpas.

PRAKTIŠKI PATARIMAI, KAIP SUMAŽINTI ŽIEDADULKIŲ ĮTAKĄ.

man lying on grass at sunny dayNebūtina sėdėti užsidarius namuose, galite numatyti alergijos pasireiškimą, pasirinkti atostogų vietą ir laiką bei imtis tinkamų atsargumo priemonių:

  • paįvairinkite savo sodo gėlių asortimentą ir venkite labiausiai alergizuojančių rūšių (kiparisas, tuja, beržas);
  • jei į lauką eisite be kepurės, į plaukus gali prisirinkti žiedadulkių. Plaukite galvą prieš miegą – taip išvengsite žiedadulkių patekimo į kvėpavimo takus nakties metu;
  • vėdinkite namus, geriausia kiekvieną rytą, vėlai vakare arba lietui lyjant, nes tokiu metu alergenai plinta ore mažiausiai;
  • venkite patys pjauti žolę žiedadulkių sezonu arba dėvėkite apsauginius akinius ar kaukę;
  • nedžiovinkite skalbinių lauke žiedadulkių sezonu. Žiedadulkės gali kauptis audiniuose ir pasklisti kambariuose;
  • važiuodami automobiliu neatidarinėkite langų.

Šaltiniai:

Agence française de sécurité sanitaire des produits de santé (AFSSAPS), Bien vous soigner avec des médicaments disponibles sans ordonnance, Rhinite et conjonctivite allergiques de l’adulte, june 2008, http://ansm.sante.fr/var/ansm_site/storage/original/application/e25dc9b71ff4e765c75d85f804c1b2a1.pdf